Oddział Łęki (Bielsko Biała)

Oddział Sosnowiec

Przyciemnianie szyb Bielsko Biała, co warto wiedzieć

Przyciemnianie szyb cieszy się, co raz większą popularnością, nie tylko ze względu na wygląd, ale też jest funkcjonalnym zabezpieczeniem. Folia wpuszcza mniej światła do samochodu, dzięki czemu nie oślepia pasażerów, kierowcy i chroni auto przed nagrzewaniem w upalne dni. Kolejnym plusem jest widoczność z zewnątrz, w przypadku, gdy zostawimy cenne przedmioty w samochodzie, możemy uniknąć kradzieży.

Zgodnie z przepisami szyby przednie czołowe i boczne powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70%. W przypadku złamania przepisów funkcjonariusze mogą nałożyć mandat w wysokości od 20 do 500 złoty lub zatrzymać dowód rejestracyjni do czasu przywrócenia szyby do właściwego stanu. W razie wypadku towarzystwo polis komunikacyjnych może również stwarzać problemu wynikające z wypłaty odszkodowania.

Jeżeli nie chcemy narażać się na niepotrzebne koszty to warto wozić ze sobą zaświadczenie o przyciemnianiu szyb, wydane przez zakład, który świadczy tego typu usługi, lub w przypadku, kiedy sami decydujemy się na oklejania szyb to należy wybrać folię z atestem Instytutu szkła i Ceramiki.

Jakie są zalety takiej usługi?

 • Zapewnienie prywatności – ciemniejsze szyby ograniczają widoczność wewnątrz auta.
 • Ochrona kierowcy i pasażerów przed promieniami słonecznymi – auto nagrzewa się znacznie wolniej, zwiększając komfort podczas jazdy i wsiadania do samochodu.
 • Poprawa bezpieczeństwa jazdy – redukcja blasków i odbijania światła, które chronią kierowcę przed oślepieniem.
 • Ochrona w razie wypadku i kradzieży – Folia chroni szybę przed rozbiciem się na drobne kawałki, chroniąc pasażerów zranieniem a złodziejowi utrudni znacząco dostanie się do wnętrza samochodu.

Podsumowując przyciemnianie szyb ma wiele zalet od podniesienia bezpieczeństwa po przykuwającego wyglądu, a koszt zależy od metody, którą będzie wykonywana usługa.

Przyciemnianie szyb Sosnowiec

Przyciemnianie szyb jeszcze niedawno kojarzyło się z czymś tajemniczym i luksusowym. Na ten moment każdy może sobie na to pozwolić i z całą pewnością jest to dobry wybór. Praktycznie wszyscy, którzy skorzystali z przyciemniania, uważają je za atut samochodu.

Wielu kierowców decyduje się na przyciemnienie szyb ze względu na charakter, jaki nadaje ono pojazdom. Efekt ten można śmiało przyrównać do wprowadzenia elementu sportowego w aucie.

Oprócz aspektów wizualnych, mamy również praktyczne, takie jak:

 • Ograniczenie promieniowania UV. Jazda staje się bardziej komfortowa, gdy wnętrze pojazdu zdecydowanie mniej się nagrzewa. Jest to szczególny aspekt, gdy pasażerami są dzieci.
 • Folia pozwala ograniczyć widoczność wnętrza więc mniej narażamy się na kradzież pozostawionych w aucie przedmiotów, a także nadaje ona prywatności i zwiększa wygodę w podróży.
 • Przyciemnione szyby, a konkretniej użyta do tego folia może zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów podczas wypadku. Zwiększa ona szybę przez co istnieje mniejsze prawdopodobieństwo przedostania się odłamków do środka.
 • Do samochodu z przyciemnionymi szybami trudniej jest się również włamać.
 • Dzięki przyciemniającej folii można zapobiec blaknięciu wnętrza.

Podczas decyzji należy sugerować się również przepisami prawa. Trzeba dostosować stopień przyciemnienia poszczególnych szyb do obowiązujących standardów. Najważniejszą kwestią jest przednia szyba. Kierowca powinien mieć zapewnioną widoczność w zakresie 180 stopni, dlatego czołowa szyba musi cechować się przepuszczalnością światłą na poziomie 75%, a w przypadku szyb bocznych jest to 70%. W reszcie przypadków nie ma większych zastrzeżeń. Tylna oraz boczne szyby mogą być przyciemnione w 100% i nie będą spotykać problemów na drodze. Można by sugerować się jedynie tylną szybą, która w takim stopniu przepuszczalności może nieco ograniczyć widzenie.

W naszym studio korzystamy z folii z 10-cio letnią gwarancją. Dzięki nim mamy pewność, że wykonana usługa na długo zadowoli klienta, który przez dekadę będzie mógł cieszyć się z efektów.

Przyciemnianie szyb w Katowicach

Oklejanie szyb do najpopularniejszy sposób na przyciemnianie. Częste pytania dotyczą wyboru i rodzaju folii, jest to nie tylko zależne od modelu auta, ale też stopnia przyciemnienia. Jest tutaj wiele wariantów pod kątem blokowaniem światła UV. Przednie szyby czołowe i boczne można okleić folią przyciemniającą wynoszącą do 70%, a w przypadku tylnych szyb może to być nawet 98 %.

Narzędzia do przyciemniania szyb

Na ogół jest to prosta czynność, ale żeby osiągnąć profesjonalny rezultat trzeba się do tego przyłożyć. Przed rozpoczęciem pracy, należy przygotować następujące narzędzia.

 • nożyk do folii
 • ściągaczka do wody
 • płyn do aplikacji folii
 • opalarka
 • rakla.

Oklejanie, krok po kroku

Pierwszym krokiem będzie odtłuszczanie, aby sukcesywnie okleić szybę, należy ją dobrze wyczyścić i odtłuścić. Dopiero wtedy nakłada się płyn do folii, dzięki czemu możemy swobodnie dopasować materiał do powierzchni szyby.

Krokiem drugim jest przygotowanie formatki, czyli kawałka folii dociętego pod wymiar szyby. Następnie nakłada się większą ilość folii i obkurczamy ją, do tego wykorzystujemy opalarkę a w trakcie obkurczania folii trzeba ją raklować ruchami na zewnątrz, jest to ważne, bo w innym przypadku pojawią się na folii bąbelki powietrza i zagniecenia. Po wykonaniu tej czynności można dociąć nożykiem fragment folii do rozmiaru szyby, a następnie uzyskaną formatkę przenosimy na szybę pomocniczą lub tablicę.

W ostatnim kroku nakładamy folię na szybę, szkło należy ponownie wyczyścić i spryskać wodą. Następnie odkleja się podkład zabezpieczający klej, nakłada się gotową formatkę i usuwa się przy tym zagięcia i pęcherzyki powietrza za pomocą rakli. W ten sposób uzyskujemy upragnioną gładką powierzchnię.

Oddział Łęki (Bielsko Biała)

Oddział Sosnowiec

Gdzie na Śląsku przyciemnić szyby w samochodzie?

Nowe auta, które nie mają przyciemnianych szyb, należą do rzadkości. Przyciemnienie szyb w warsztacie detailingowym to dobry sposób na odnowienie samochodu i nadanie mu nowoczesnego wyglądu. Poza kwestiami estetycznymi przyciemniane szyby mają również wpływ na nasze bezpieczeństwo. Przede wszystkim ograniczają nagrzewanie się wnętrza samochodu, co w lecie szczególnie istotne jest w przypadku skórzanych foteli.

Promienie słoneczne są zatrzymywane przez folię, co zmniejsza ryzyko oślepienia kierowcy w słoneczny dzień. Osłabia ona również światło reflektorów samochodów jadących z naprzeciwka oraz światła latarni. Gdy na plastiki wewnątrz samochodu działa światło słoneczne, blakną. Folia opóźnia ten proces.

Na czym polega przyciemnianie szyb?

Przyciemnianie szyb polega na nałożeniu na nie specjalnej folii – jest to dużo tańsza alternatywa od metody piecowej, a równie skuteczna. Należy się upewnić, że warsztat, z którego usług korzystamy, wykona usługę z użyciem folii wysokiej jakości.

Dodatkowe zalety ukazują się w wypadku, gdy szyba zostanie wybita. Podczas kolizji, ogranicza ilość szkła, jakie wpadnie do kabiny, a dodatkowo wzmacnia szybę, przez co może nie dojść wcale do pokruszenia. W momencie próby włamania do samochodu najczęściej wybijana jest jedna z szyb – to najsłabszy element. Folia może opóźnić moment dostania się włamywacza do środka, gdyż będzie mocno trzymała drobinki szkła, przez co złodziejowi więcej czasu zajmie dostanie się do środka pojazdu. Może też całkowicie zapobiec włamaniu – dzięki niej nie widać, co znajduje się w środku.

Folie dodają też prywatności jadącym – szczególnie przydatne są w korkach w dużych miastach, gdzie parę samochodów stoi koło siebie. Chroni także naszą skórę i oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Trzeba pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami przepuszczalność przednich szyb musi stać na poziomie minimum 70%. Gdy wartość ta będzie zbyt mała, narazimy się na mandat. Naklejanie folii najlepiej zlecić profesjonaliście – wykona on estetyczne cięcia, a co najważniejsze, otrzymamy gwarancję na jakość folii i to, że z czasem nie straci swoich właściwości.