< powrót do listy artykułów

Ceramiczna ochrona lakieru – jaka jest jej trwałość?

Na rynku istnieje wiele produktów, które mają za zadanie chronić karoserie samochodową przed różnymi czynnikami. W głównej mierze są to np. woski naturalne oraz syntetyczne. Jednak obecnie wybiera się nałożenie powłoki ceramicznej, która chroni lakier przed wieloma czynnikami atmosferycznymi i nie tylko.

Czym jest ceramiczna ochrona lakieru?

Inaczej popularna powłoka ceramiczna. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie lakierowanej powierzchni. Przede wszystkim spowalnia proces tzw. starzenia się lakieru, poprawia jego kondycję i zarazem głębię koloru. Ułatwia proces pielęgnacji, zapobiega przebarwieniom.

Dzięki niej można uzyskać efekt szklanego lakieru, który z pewnością wzbudzi zainteresowanie niejednego pasjonata. Powłoka, oprócz doskonałych właściwości ochronnych przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i zewnętrznymi, jak soki drzew, ptasie odchody, martwe owady czy agresywna chemia drogowa, zabezpiecza powierzchnię pojazdu przed mikro zarysowaniami. Nie chroni go jednak przed urazami mechanicznymi.

Ceramiczna ochrona lakieru – jaka jest jej trwałość?
 

Inwestycja na lata, czy może na przysłowiową chwilę?

Trwałość powłoki ceramicznej zależy głównie od warunków eksploatacji. Upływ czasu również odgrywa dosyć istotną rolę, jak i przyczepność do samego lakieru. W przeciwieństwie do nakładanych produktów takich jak wosk, powłoka ceramiczna po aplikacji i utwardzeniu zamienia się w wyjątkowo trwałą, zwartą warstwę o wysokiej twardości. Wszystko zależy również od producenta, to jaką oferuje gwarancje na daną powłokę. Jakość idzie w parze z trwałością.

Dlaczego warto wybrać powłokę ceramiczną?

Przede wszystkim ochrona. Dzięki powłoce zabezpieczyć można nowy lakier, a także ten po wykonanym zabiegu polerowania, czy chociażby matowy. Zdarzają się sytuacje, kiedy klient chcę nałożyć taką powłokę na karoserie, która jest w jakimś stopniu wyeksploatowana. W każdym wymienionym przypadku z pewnością nie zaszkodzi.

Ułatwia również mycie auta co jest naprawdę dużym plusem, ponieważ brud w znacznym stopniu nie przywiera. W przypadku mycia samochodu na myjni automatycznej, szczotki mogą (ale nie muszą) wytworzyć rysy na lakierze, jednak same w sobie nie usuną powłoki. Wspomaga usuwanie zanieczyszczeń takich jak drobinki asfaltu, żywicy, a także rdzy. Zabezpiecza lakier przed zarysowaniami, które niekiedy powstają podczas mycia lub też osuszania karoserii.

Jaką powłokę wybrać?

Powłoka ceramiczna łączy się z lakierem. Na rynku znajduje się coraz więcej produktów o tzw. "najlepszych właściwościach". Dla największej satysfakcji warto zatem wybrać produkt od renomowanej firmy, która zajmuje się autodetalingiem. Doskonale wiadomo, że w dzisiejszych czasach światem rządzi reklama, ale nie dajcie się skusić na jakiś tanie zamienniki.

Wybór produktów jest naprawdę duży, a ich ceny zaczynają się od ok. 50 zł, przy czym sięgają nawet do kilku tysięcy. Powłoka jest dużo twardsza od wosków syntetycznych, czy też naturalnych. 4H, 5H - 9H – 10H jest to oznaczenie twardości powłoki ceramicznej w skali ołówkowej, czyli grafitowego rysika, który się w nim znajduje.

Jak wygląda sam proces nakładania takiej powłoki?

Odpowiednie przygotowanie powierzchni jest bardzo ważne. Dokładne instrukcje znajdują się zazwyczaj na opakowaniach produktów. Przed samą aplikacją powłoki ceramicznej należy zadbać o dokładne i wieloetapowe mycie.

Dekontaminacja chemiczna oraz mechaniczna, czyli proces usunięcia i zneutralizowania różnego rodzaju nalotów oraz zabrudzeń takich jak plamki z asfaltu, smoły czy chociażby pyłu z klocków hamulcowych. Przedostatnim etapem zazwyczaj jest korekta powierzchni, czyli tzw. dobrze znana polerka. Końcowym etapem jest odtłuszczenie karoserii.

Powłokę można nałożyć własnoręcznie owszem, jednak w przypadku gdy ktoś nie posiada żadnej wiedzy na ten temat powinien udać się do kogoś, kto zna się na rzeczy. Bez odpowiednich umiejętności łatwo jest coś zepsuć. Nie wszystkie powłoki są dostępne w sprzedaży detalicznej. Te z wyższej półki zazwyczaj aplikowane są bezpośrednio w studiach detalingu.

Inne zastosowanie powłok ceramicznych

Powłoka ceramiczna dobrze sprawdza się nie tylko na karoserii. Jest przeznaczona tak naprawdę do każdej powierzchni lakierowanej, takiej jak felga, czy też zaciski hamulcowe, które jak wiemy czasem często ciężko doprowadzić do stanu czystości ze względu na poziom zabrudzenia. Równie dobrze sprawdzi się na spoilerach, które zrobione są z włókna węglowego.

Powłoka ceramiczna sama w sobie jest również zabezpieczeniem przed korozją. Dzięki swoim warstwom, które są spójne z lakierem utrudnia przyleganie soli drogowej do lakieru. Warto pamiętać jednak o tym, że położona bezpośrednio na ognisko rdzy nie uchroni przed dalszym postępowaniem korozji.

Z pewnością widzisz korzyści, które daje Ci inwestycja w taką powłokę. Przede wszystkim pełni funkcje ochronną i ułatwia pielęgnacje, która jest dość istotna. Daje fantastyczny efekt. Karoseria jest błyszcząca, mówiąc dosłownie powłoka sprawia, że po lakierze nie widać dużego upływu czasy.
Powłoki nie da się wykryć za pomocą miernika grubości lakieru, ponieważ warstwa jest cienka. Warto pamiętać o tym żeby bez odpowiedniej wiedzy, czy też umiejętności nie podejmować się aplikacji własnoręcznie.

Lepiej jest udać się do dobrego studia detailingu, w którym fachowcy będą w stanie zrobić to jak należy, dobierając przy tym odpowiednie produkty. Od podstaw wyjaśnią jak wygląda proces nakładania takiej powłoki, stworzą wycenę i w razie obaw lub jakichkolwiek pytań udzielą pomocy, czy też doradzą.

Po wykonanej aplikacji, powinni udzielić kilku wskazówek, takich jak fakt iż na powłokę ceramiczną nie powinno się nakładać zwykłego wosku, ponieważ niszczy to uzyskany efekt wizualny i hydrofobowy. Jest to tylko strata czasu i pieniędzy.

< powrót do listy artykułów
Ceramiczna ochrona lakieru – jaka jest jej trwałość? Ceramiczna ochrona lakieru
5.00 46 5 0