< powrót do listy artykułów

Czy przyciemniane szyb w aucie jest legalne

szyb w aucie

Przyciemnianie szyb w samochodzie budzi wiele wątpliwości. Niektórzy obawiają się kary finansowej w razie kontroli drogowej za naklejenie zbyt ciemnych folii. Jest to słuszna obawa, ponieważ mocne przyciemnienie może utrudniać bezpieczną i wygodną jazdę. W związku z tym, jeśli chcesz nakleić folie przyciemniające na szyby w aucie, powinieneś liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Sprawdź, czy taki dodatek jest legalny w Polsce.

Przyciemnianie szyb, które można zlecić naszej firmie, jest legalne, ale tylko do pewnego stopnia. Obecnie nie można dowolnie decydować o tym, jak ciemne mają być naklejane folie. Konieczne jest stosowanie się do odgórnie narzuconych przepisów. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z wysokimi mandatami w razie kontroli drogowej. Poza tym zbyt ciemne szyby mogą powodować liczne utrudnienia związane z prowadzeniem pojazdu.

Szybę tylną oraz szyby boczne tylne można przyciemniać bez żadnych ograniczeń, w zależności od potrzeb czy preferencji właściciela, o ile w pojeździe znajdują się lusterka boczne. Jednak w przypadku szyby przedniej i szyb bocznych przednich obowiązują inne przepisy. Te szyby muszą mieć bowiem współczynnik przepuszczania światła co najmniej 70%. Jeśli zdecydujesz się na taką zmianę, warto ją wykonać w profesjonalnym zakładzie, w którym otrzymasz odpowiednie zaświadczenie informujące o przyciemnieniu szyb. Dzięki temu unikniesz problemów podczas kontroli drogowej.

Czy warto przyciemnić szyby w samochodzie?

Dużo osób decyduje się na przyciemnienie szyb w samochodzie ze względu na kwestie wizualne. Usługa rzeczywiście wpływa pozytywnie na wygląd auta, ale nie jest to jej jedyna zaleta. Przyciemnione szyby w aucie mają duże znaczenie dla bezpiecznej i wygodnej jazdy. Nie mogą być zbyt ciemne, ponieważ utrudniałyby poruszanie się pojazdem, ale delikatne przyciemnienie poprawia komfort prowadzenia auta. Pozwalają bowiem na uniknięcie oślepienia światłem zarówno słonecznym, jak i pochodzącym z reflektorów innych pojazdów.

Szyby przyciemnia się za pomocą folii, które stanowią świetne zabezpieczenie w razie kolizji lub włamania. Wyróżniają się one bowiem wytrzymałością, w związku z czym podczas wypadku zmniejsza się ryzyko pęknięcia szyby oraz wpadnięcia jej kawałków do środka. Natomiast przy próbie włamania, dzięki specjalnym foliom przyciemniającym, zbicie szyby nie jest łatwe. Przyciemnione szyby mają wpływ również na wygodę osób przebywających w pojeździe, ponieważ ograniczają nagrzewanie się wnętrza pojazdu. Poza tym zapewniają większą prywatność oraz zapobiegają blaknięciu wszelkich plastików znajdujących się wewnątrz samochodu.

< powrót do listy artykułów
Czy przyciemniane szyb w aucie jest legalne Prawo a przyciemnianie szyb w samochodzie
5.00 20 5 0