< powrót do listy artykułów

Auto detailing / Samochodowe SPA

Celem auto spa jest takie przeprowadzenie kosmetyki auta, aby samochód prezentował się lepiej niż w dniu produkcji, pełni też ono funkcję zabezpieczającą przed niekorzystnymi wpływami środowiska naturalnego. Czynności takie wykonuje się przy nowych autach jak i używanych, nawet kilkunastoletnich.

Auto detailing obejmuje nie tylko zewnętrzny wizerunek pojazdu, w równym stopniu zajmuje się jego wnętrzem. Proces ten musi być przemyślny, a następnie metodycznie wykonywany, czasami nawet kilka dni odbywa się czyszczenie, renowacja i konserwacja poszczególnych elementów pojazdu.

auto detailing


Rezultaty autodetalingu:


•    zwiększenie żywotności pojazdu,
•    zabezpieczenie pojedynczych elementów auta przed różnymi niekorzystnymi czynnikami,
•    zwiększenie rynkowej ceny samochodu,
•    satysfakcja z uzyskania nieskazitelnej estetyki naszego auta, motocykla, czy też innego pojazdu.

Samochodowe spa możemy podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne.


AUTO DETAILING ZEWNĘTRZNY

W tym procesie wszystkie czynności dążą do uzyskania jak najlepszego wyglądu lakieru. Car detailing zaczyna się od pomiaru jego grubości, aby spokojnie przeprowadzać dalsze prace, następnie dochodzi do pozbywania się wszystkich zanieczyszczeń, np. smoły, asfaltu, niwelowania ewentualnych rys, zagłębień, matowienia powłoki, a następnie odtworzenia intensywności koloru i nałożenia ostatniej powłoki ceramicznej.


Dekontaminacja i deironizacja

Dekontaminacja to wieloczęściowy cykl chemiczno-mechaniczny polegający na stopniowym usuwaniu wszystkich zanieczyszczeń. Pierwszy etap auto spa polega na dokładnym umyciu pojazdu przy pomocy aktywnej piany, a następnie osuszeniu. Potem następuje mycie zasadnicze.

Warto zastosować tutaj tzw. metodę na dwa wiadra, gdzie użycie dwóch wiader z separatorami brudu chroni mytą powierzchnię przed uszkodzeniami wynikającymi z pocierania po czyszczonej powierzchni. Używa się dwóch wiader z wodą, jedno z szamponem, drugie z czystą wodą, zabrudzona rękawica jest zanurzana w wiadrze z wodą, a separator powoduje, że zanieczyszczenia pozostają na dnie i nie są ponownie zabierane.

W kolejnym etapie trzeba usunąć przy pomocy odpowiednich środków chemicznych usunąć ślady smoły, asfaltu, plamy po naklejkach i spłukać wodą.

Deironizacja to usuwanie zanieczyszczeń metalicznych, z reguły powstają one wskutek zużycia klocków hamulcowych, lub w wyniku działania lotnej rdzy. Plamki niewidoczne są gołym okiem, ale można je zlokalizować, przeciągając dłonią po umytej powierzchni lakieru. Ich usunięcie jest stosunkowo proste, a zyskuje się bardzo gładką powierzchnię bardzo dobrze pozbywającą się wody, dzięki temu wydłuża się i poprawia efektywność woskowania i polerownia.

Do deironizacji używa się preparatów chemicznych, które zanieczyszczenia zabarwiają na charakterystyczny czerwony kolor. W car detailingu do czyszczenia felg używa się środków w postaci bardziej żelowej, aby nie spływały, natomiast na karoserii lepiej rozprowadzają się preparaty płynne.
Ważne jest, aby nie zamieniać tych preparatów, ponieważ środki myjące felgi zawierają dodatki, które niekoniecznie korzystne są dla karoserii. Proces deironizacji jest stosunkowo prosty, ale należy dopilnować, aby czyszczone fragmenty nie były mocno nagrzane, dlatego że można wtedy je uszkodzić.

Glinkowanie

Glinka jest mieszaniną drobinek korundu i masy plastycznej. Korund to bardzo twardy materiał, twardszy od niego jest jedynie diament. Proces ten trzeba wykonywać w odpowiedniej temperaturze, najlepiej 28-25 stopni C, po spryskaniu lakieru lubrykantem należ przesuwać glinkę po jego powierzchni, jeśli jest brudna, należy złożyć ją na pół, czynność powtarzana jest do chwili, aż glinka jest zupełnie czysta i posuwa się po powierzchni karoserii prawie bez oporu. Taka powierzchnia ułatwia spływanie wody i zanieczyszczeń, jest gładka i błyszcząca.

Polerowanie i odbudowa lakieru

W zależności od zaawansowania zniszczenia lakieru dobierane są adekwatne środki, gąbki oraz maszyny do polerowania. Proces car detailingu polerowania trwa wiele godzin, wszystkie fragmenty karoserii są szczegółowo oglądane i analizowane przed rozpoczęciem prac. W zależności od zapotrzebowania klienta używa się wosku naturalnego bądź syntetycznego, a następnie poleruje ręcznie bądź mechanicznie, spektakularny efekt nabłyszczenia utrzymuje się do kilku miesięcy.

Zastosowanie powłoki ceramiczno-krzemianowej zabezpiecza samochód na ponad rok, ale oczywiście jest stosunkowo droższe, a samo nakładanie trwa kilka dni.

auto spa
 

DETAILING WEWNĘTRZNY

Prace pielęgnacyjne skupiają się na wszystkich wewnętrznych częściach auta. Ten etap auto spa jest również starannie zaplanowany, nie pomijając najmniejszych elementów. W dalszej kolejności myje się lusterka i szyby z zastosowaniem niewidzialnej wycieraczki, jej działanie trwa od pół roku do roku. Następnie myte i nabłyszczane są uszczelki, elementy z tworzywa i środek kabiny.

Odkurzane i czyszczone są podłoga, fotele, boki i sufit. Cała tapicerka materiałowa podlega praniu, natomiast jeśli występują elementy skórzane, wykorzystywane są specjalne preparaty do jej czyszczenia i impregnacji. Auto spa obejmuje też pielęgnację i nabłyszczanie wszystkich detali z chromu i drewna, czyszczenie wyświetlaczy i deski rozdzielczej.

Wykorzystanie całej gamy preparatów chemicznych i urządzeń mechanicznych wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Wystarczy moment nieostrożności, a konsekwencją może być uszkodzenie auta. Kompleksowa pielęgnacja zobowiązuje do drobiazgowości oraz ogromnej cierpliwości. Każdy z etapów auto detailingu niesie za sobą ryzyko defektów, dlatego dobrze jest skorzystać z usług profesjonalistów.

< powrót do listy artykułów
Auto detailing / Samochodowe SPA Auto detailing, Samochodowe SPA
5.00 42 5 0