< powrót do listy artykułów

Które czynniki zewnętrzne najbardziej szkodą karoserii pojazdu?

Jak zmienić kolor auta bez angażowania lakiernika?

Jednym z ważniejszych elementów pojazdu jest karoseria. Aby samochód ładnie się prezentował, jest ona powlekana specjalnym podkładem i odpowiednio dopasowanym lakierem. Nałożenie kilku warstw lakieru ma na celu zabezpieczenie karoserii przed uszkodzeniami. Ochrona jest wysoka, ale nie zawsze okazuje się skuteczna. Czy wiesz, jakie czynniki zewnętrzne okazują się najbardziej niebezpieczne dla karoserii samochodu? Sprawdź, na co należy uważać.

Powłoka auta cały czas jest narażona na różne szkodliwe czynniki zewnętrzne. Stanowią one niebezpieczeństwo dla karoserii szczególnie wtedy, gdy samochód nie jest garażowany. Nieustanne przechowywanie go na zewnątrz może doprowadzić do powstania widocznych uszkodzeń na lakierze. Dlatego tak ważne okazuje się odpowiednie zabezpieczanie samochodu. Oczywiście należy unikać zagrażających czynników zewnętrznych, ale oprócz tego można nakleić na auto folię ochronną PPF. Dzięki niej możliwa jest ochrona karoserii głównie przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

Czynniki zewnętrzne niebezpieczne dla lakieru auta
Jednym ze szkodliwych dla karoserii auta czynników jest promieniowanie UV. Na jego skutek dochodzi do płowienia powłoki, a także pojawiania się licznych odbarwień na lakierze. Przez to samochód nie prezentuje się dobrze. Niebezpieczne są także nagłe zmiany temperatury, ponieważ często odpowiadają one za sprężanie i rozprężanie wiązek lakieru. W konsekwencji prowadzą do zniszczenia oraz zmiany koloru karoserii. Pod wpływem zmian pogodowych może nastąpić także pęknięcie lakieru, co wiąże się z koniecznością ponownego lakierowania.

Szkodliwe działanie dla karoserii auta mają też opady atmosferyczne, do których zalicza się śnieg, grad oraz deszcz. Przez nie dochodzi głównie do pojawiania się pęknięć na lakierze, co nie wygląda dobrze. Uważać należy przede wszystkim na tzw. kwaśny deszcz, którego konsekwencją mogą być nie tylko pęknięcia, ale również matowienie powłoki lakierniczej. Z kolei na wiatr trzeba uważać z tego powodu, że przenosi on różne zanieczyszczenia takie jak kurz czy piasek, rysujące powierzchnię samochodu.

Kolejne niebezpieczeństwo dla stanu lakieru auta pojawia się zimą. Jest nim sól drogowa, a niekiedy także błoto pośniegowe. Przedostaje się ono w pęknięcia powstałe w karoserii i jest trudne do usunięcia. Natomiast sól rozsypywana na drogach w okresie zimowym pochłania wilgoć, która jest bardzo szkodliwa dla powierzchni wykonanych z metalu.

Na co jeszcze należy uważać?
Parkując auto pod drzewami, po powrocie można zastać je całe ubrudzone ptasimi odchodami. Jest to problem nie tylko estetyczny. Okazuje się bowiem, że zanieczyszczenia tego rodzaju składają się m.in. z niestrawionych kawałków owoców. Stanowią one bardzo agresywne kwasy, wpływające niekorzystnie na wygląd karoserii. Oprócz tego należy uważać na tłuste plamy pochodzące ze smarów, paliwa czy żywicy. Jeśli samochód miał z nimi kontakt, jak najszybciej umyj go za pomocą odpowiednich środków czyszczących. Niebezpieczne dla lakieru pojazdu są także soki z drzew, wydzieliny pozostawiane przed owady oraz gazy przemysłowe.

< powrót do listy artykułów
Które czynniki zewnętrzne najbardziej szkodą karoserii pojazdu?
5.00 44 5 0